Пап'є-маше

    Пап'є́-маше́ (фр. papier-mâché, букв. «жований папір») — композитний матеріал, що складається з паперових шматків або спеціальної пластичної целюлозної маси, іноді армований текстилем, і зв'язаний з допомогою адгезиву, наприклад, клеєм, крохмальним клейстером або клеєм для шпалер. З пап'є-маше виготовляють іграшки, маски, новорічні прикраси, муляжі  овочів і фруктів в цілях навчальних наглядних матеріалів, голівкик ляльок, театральні постументи. Вироби з пап'є-маше є набагато легшими і міцнішими, ніж з глини чи пластиліну.
Є декілька методів для роботи з пап'є-маше. При роботі з матеріалом як хобі, як правило, працюють з вузькими смужками відірваного малопроклеєного газетного, вбирного, афішного, обгорткового паперу, які накладають одну на одну, або з "кашею" з подрібненого паперу, яку змішують з клеєм і, можливо, наповнювачем, таким як крейда. Ці техніки можуть бути об'єднаними. Матеріал можна шліфувати наждачним папером якщо це необхідно. Спеціальна пластична целюлозна маса легко піддається формуванню.
Виготовлення виробів розпочинають з підготовки форми, яка може бути готовою, виліпленою з глини чи пластиліну і ін.
Якщо виріб обклеюють смужками паперу, то папір обов'язково рвуть, а не ріжуть ножицями — у рваного паперу краї ворсисті і добре склеюються на поверхні виробу. При обклеюванні виробу необхідно використовувати папір двох кольорів, щоб було видно наклеєні шари. Щоб виріб не приклеївся до форми, перший шар кладуть з шматочків паперу, змочених водою. Інші 6-8 шарів накладають з адгезивом. Кожен шар розгладжують пальцями, щоб прибрати зморшки чи видалити повітря. Наклеєний папір повинен сохнути 5-6 днів у місці, де б рівномірно висихала уся поверхня.
 
Напевно, кожна людина в школі працював з пап'є-маше. За допомогою техніки пап'є-маше можна зробити копію посуду або іншого столового приладдя. Технологія створення пап'є-маше дуже проста, хоча вимагає акуратності і часу. Цей опис допоможе вам навчити дітей новим навичкам і вмінням, і згадати минулі часи.

Для виготовлення посуду з пап'є-маше нам необхідно:
 - Ножиці;
 - «Клейстер» (за основу візьмемо крохмаль або борошно);
 - Клей (ПВА);
- Тарілка або інший столовий предмет;
 - Пензлик;
- Газетний папір.

Інструкція: 

 
Заварюємо «клейстер» на основі борошна чи крохмалю. Можна замінити його звичайним клеєм ПВА, але клейстер є більш практичним і зручним у роботі, а також він абсолютно безпечний, адже зроблений з природних матеріалів.

1. Беремо крохмаль (борошно) і розмішуємо в холодній воді до розчинення грудочок. Не поспішаючи помішуємо і повільно вливаємо окріп в крохмаль. Ставимо на невеликий вогонь. Помішуємо до отримання однорідної, прозорою суміші.
2. Починаємо заготовляти папір для пап'є-маше. Беремо старі газети і нарізаємо дрібними смужками або фігурами, так як ми можемо використовувати папір будь-якої форми і розміру.
3. Беремо, наприклад, тарілку, перевертаємо опуклою стороною вгору і починаємо викладати на неї шматочки газети, просочені клеєм. Строго дотримуємося форми тарілки при обклеюванні, не виступаємо за краї. Намагаємося стежити за тим, щоб шар газет був рівномірним. Товщину пап'є-маше ми визначаємо самостійно.
 
4. Всі дії в правильному порядку потрібно проводити в кілька кроків, при цьому, 
перш ніж почати новий шар, потрібно добре висушити попередній. 
 
5. Коли пап'є-маше буде готове, потрібно дати йому добре просохнути (не менше 24 годин).

6. Акуратно піддягаємо край нашого «зліпка» кінчиком ножа або ножицями і поступово знімаємо його з тарілки. За допомогою ножиць вирівнюємо края, і можемо сміливо приступати до розмалювання  нашої тарілки з пап'є-маше.
 
7. Для цього в першу чергу нам знадобляться фарби на різній основі. Спочатку можна «прогрунтувати» виріб шаром однотонної фарби, яка послужить основою для подальшого розпису. 
8. Готовий виріб можна покрити лаком. Це подовжить термін його життя, а фарба набуде приємного глянцевого блиску.

Немає коментарів:

Дописати коментар